Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi ; Saç ekimi ile saç kaybı olan bölgeler kapatılabilir, kişi daha iyi bir görünüme kavuşturulabilir. Ancak saç ekimi mevcut saçların dökülmesini direkt engellemez. Bu yüzden eğer saçlarınız dökülmeye devam ederse saç kaybı oluşabilir ve tekrar saç ekimine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazen saçlar, ekim yapılamayacak kadar sık olmasına rağmen o kadar cansız ve ince tellidir ki, bu saçlara sahip kişiler saç ekimi için başvururlar. Bu gibi hastalar mezoterapiden çok fazla fayda görür.

saç mezoterapi

saç mezoterapisi tedavisi

Saç dökülmesi ciddi ve yaygın bir sorun olduğu için bu problem ile ilgili piyasada sayısız ürün ve seçeneğe ulaşmak mümkündür. Acaba bu ürünler gerçekten işe yarıyor mu? Saça herhangi bir serum, krem ya da losyon uygulandığı zaman saç 1-2 gün süreyle parlak ve canlı gözükür. Ama bu süre sonunda tekrar eski cansız, ince telli ve kırılgan yapısına geri döner. Çünkü uygulanan ürün sadece saç telini temizlemiş ve parlatmıştır. Uygulama saçta kalıcı bir iyilik hali yaratmaz. Çünkü saçlı deriye uygulanan çoğu ürün ciltten sadece 1-2 mm emilir. Halbuki saç kökü cildin daha derinindedir. Dolayısıyla saçlı deriye uygulanan solüsyonlar saç köküne ulaşamayacak ve fayda vermeyecektir. Saç kökten dökülür ve kökten fayda sağlar. Saç köküne geçmeyen ürünler de saçta kalıcı fayda sağlamaz. Bu yüzden saç köküne ulaşacak tedaviler en etkili sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. En etkili tedavi yöntemi ise saç mezoterapisi ve PRP’dir. Mezoterapi ve PRP karışımı saç kökünün olduğu alana direk ulaştığı için iyi bir fayda sağlar. Bu işlemi toprağı gübrelemek ya da doping vermek olarak nitelendirebiliriz.

Mezoterapi karışımının içinde saç için gereken yapılandırıcı oligoelementler, vitaminler, aminoasitler, büyüme faktörleri, kök hücre ekstraları, cilt yenileyiciler, cilt kanlanmasını artırıcı ve saç çıkarıcı gibi 40’dan fazla ajan mevcuttur.

Mezoterapi napaj yöntemi ya da dermaroller ile uygulanabilir. Napaj yöntemi orta deri içine mikroenjeksiyonlar şekline mezoterapi karışımının uygulanmasıdır. Klinik uygulamalarda ben genellikle bu yöntemi tercih ediyorum. Dermaroller da ise ciltte açılan küçük kanallar yoluyla mezoterapi karışımının ciltten emilmesidir.

Bir kür mezoterapi haftada bir 10 seans uygulanır. İlk fayda 5.-6. Haftada saçta hacim kazanma ve canlılığın artmasıdır. 9.-10. Haftada saçta sıklaşma ve saç dökülmesinde azalma ortaya çıkar. 6 ayda bir doz ile idame tedavisi önerilir. Her bir kür 2-3 yıl kadar etkili olur.

Mezoterapi ile saçlarınız daha canlı, parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Saçlar dökülmeye karşı direnç kazanır. Ekstra olarak saçta bir miktar sıklaşma meydana gelir. Bu şıklaşma ince telli saçların kalınlaşması, inaktif yani küsmüş saç köklerinin tekrar aktive edilmesi ile yeni saç çıkımı ve saç çıkarıcı ajanlar ile bir miktar yeni saç kökü oluşumu ile gerçekleşir. Saçta sağlıklı görünüm kazanma her hastada standart olarak görülürken saçta sıklaşma bireysel farklılıklar gösterebilir. Saçta sıklaşma anlamında en şanslı grup bayan ve genç hastalardır. Çünkü bu grup hastalarda inaktif kök sayısı fazla olduğu için saçta sıklaşma anlamında daha iyi bir sonuç alınabilir.

Saç mezoterapi uygulamaları PRP uygulaması ile kombine edilmesi daha iyi sonuçların alınmasına katkı sağlar.