PRP

PRP İngilizce olarak plateletten zenginleştirilmiş plazma kelimelerinin baş harflerini içeren kısaltmadır. Platelet kanda bulanan pıhtılaştırıcı hücrelerdir. Vücudumuzda bir yaralanma olduğunda kandaki bu hücreler hızla o bölgeye göç eder ve hızla bir iyileşme sürecini başlatırlar. Bu süreci plateletler içlerindeki yeniden onarımı sağlayan mediatörler ve büyüme faktörleri aracılığıyla başlatır. Bu sayede doku hızla onarılır ve yenilenir.

Plateletler bu özelliği nedeniyle uygulandıkları bölgede hızlı bir onarım ve yenilenme süreci için katkı sağlarlar.

Kişinin kendi kanı özel PRP tüplerinde santrifüj edilerek ayrımlaştırılır ve sonuçta plateletten zengin bir plazma elde edilir. PRP napaj yöntemi ya da dermaroller ile uygulanabilir. Napaj yöntemi orta deri içine mikro enjeksiyonlar şekline prp’nin uygulanmasıdır. Klinik uygulamalarda ben genellikle bu yöntemi tercih ediyorum. Dermaroller da ise ciltte açılan küçük kanallar yoluyla prp’nin ciltten emilmesidir. Bu plazma saçlı bölgeye uygulanarak saç köklerinde yeniden bir yapılanma ve yenilenme süreci başlatarak, saçları besler ve güçlendirir, saçları dökülmeye karşı dirençli hale getirir. Bir kür 2 hafta arayla 4 seans uygulamasını içerir. 6 ayda tek doz tedavi ile idamesi önerilir. 18 ay kadar etkilidir.

PRP uygulaması ile saç mezoterapisi uygulamasının ile kombine edilmesi sonuçların daha iyi olmasına olanak sağlar

PRP ile saç ekimi

Saç ekimi esnasında cam kaplara toplanan saç köklerine PRP uygulaması saç köklerinin canlılığını korumasına ve ekim sonrası iyileşme fazının hızlanmasına katkıda bulunur.

Aynı zamanda saç ekimi tamamlandıktan sonra ekim yapılan alana da PRP uygulaması yine saç köklerinin yeni yuvalarında daha iyi beslenmesine ve hızlı bir iyileşme fazının oluşmasına katkı sağlar.