Kadınlarda saç ekimi

Kadınlarda saç ekimi , Saç dökülmesi erkeklerin olduğu kadar kadınlarında büyük problemidir. Saç dökülmesi sanılanın aksine azımsanmayacak oranda birçok kadında görülür. Kadınlarda saç kaybı erkeklerde olduğu gibi tepedeki tüm saçların dökülmesi ya da ön saç çizgisinde gerileme olmadan ziyade saçta genel bir seyrelme olarak ortaya çıkar. Saçlar ince telli ve kırılgan yapıdadır, genellikle birçok kadının hayatının seyrinin bir döneminde karşısına çıkar.  En sık neden gebelik ve menapoz dönemleri, hormonal bozukluklar, genetik faktörler, mineral ve vitamin eksiklikleridir. Ancak saç dökülme nedeni ortadan kalksa bile kaybedilen saçlar yerine gelmeyebilir ya da saçın kalitesi düzelmeyebilir.

Kadınlara saç ekimi operasyonu

Toplumda ‘kadınlara saç ekimi yapılmaz’ diye yanlış bir kanı vardır. Kadınlara saç ekiminin en zor yanı saçların kısa kesilmesinin zorluğudur. Çünkü saçların kısa kesilmesi birçok kadını sosyal ortamda zorlayabilir. Bu yüzden eğer ekim bölgesi saçların ekimine müsaade edecek kadar seyrekse sadece saçların arka kısmı kısaltılarak saç ekimi yapılabilir. Birçok kişi bu süreci postiş ya da peruk takarak atlatabilir. Bu sayede saç ekimi yapılan bayanlarda kısa sürede sosyal hayatlarına dönebilirler.

Kadınlarda saç ekiminin erkeklere göre tek farkı ekim sonrası saç kaybının daha fazla olmasıdır. Erkeklerde saç ekim ile çıkım arasında ortalama % 5-10 arası fark olabilir. Bu kayıp olağandır. Kadınlarda ise bu kayıp oranı % 20-25’lere çıkabilir. Dolayısıyla kadınlarda ekim sonrası saç kaybı daha fazla olacağı için planlanan kök sayısı da normale göre daha fazla olmalıdır.