Fue Yöntemi

Başın arka ve yan taraflarında saçın dökülmemeye kodlu bölgelerinden saç köklerinin dağınık olarak tek tek alınması işlemidir. Bu işlem esnasında Fut tekniğinden farklı olarak saç kökleri toplu olarak alınmamakta tek tek alınmaktadır. Bu yüzden ekim için alınan köklere herhangi bir ayrıştırma işlemi yapmak gerekmez.

Fue yöntemi bizim kliniğimizde iç çapı 0.40 mm olan kendi dizaynımız özel fue iğneleri ile gerçekleştirilmektedir. Diğer birçok klinikte saç ekimi mikro-motor yardımıyla yapılmaktadır ve kullanılan mikro-motor iğnesi iç çapı genellikle 1 mm’dir. Kliniğimizde kullanılan özel fue iğneleri ile mikro-motor iğnesi kullanımı sonuçları arasında önemli farklar vardır.

Fue Yöntemi Saç Ekim Operasyon Aşamaları

Mutlaka hastane ortamında ameliyathane şartlarında estetik ve plastik cerrahi uzmanı ve deneyimli saç ekim hemşireleri tarafından yapılmalıdır. İşlem süresi nakledilecek kök sayısına göre değişir. 2000 kök nakli 4 saat, 3000 kök nakli 6 saat, 4000 kök naklide 7,5 saat sürer yani saç ekimi bir gün içinde tamamlanır.

Saç ekimi düşünen kişi operasyondan 1 hafta önce aspirin ve alkol alımını bırakmalıdır. Operasyona gelirken önden düğmeli, baştan çıkarılması gerekmeyen rahat kıyafetler giymeli ve ağır yemek yememelidir. İşlem sonrası sizi kamufle etmek için spor şapka getirilmesi faydalı olacaktır.

Kişi ilkönce hastanede özel odaya alınır ve operasyon kıyafetlerini giyer. Daha sonra müdahalenin yapılacağı odaya alınır ve saçlar asker traşı gibi kısa kesilir. Traştan sonra antiseptik bir solüsyon ile saçlı bölge dezenfekte edilir. Hafif bir sakinleştirici eşliğinde saç alınacak bölge uyuşturulur. Bu aşama birkaç dakika sürebilir ve lokal anestetik ajanın yangısına bağlı ağrı oluşur. Bu işlemi diş uyuşturulurken yapılan işleme benzetmek mümkündür. Eğer ağrı eşiğiniz çok düşükse bu aşama hafif sedasyon ile hatırlanmayabilir yani ağrı duyulmaz.

İlk aşama saç alım işlemidir. Saç alım işlemi için kişi silikon bir yastığa başını koyar ve saç alım işlemi estetik ve plastik cerrahi uzmanınca başlanır. İşlem birkaç kez mola vererek alınacak kök sayısına bağlı olarak 2-3 saatte tamamlanır. Herkesin bildiğinin aksine en önemli aşama bu saçların alım aşamasıdır. Çünkü saç köklerine zarar vermeden alınması teknik açıdan deneyim ve uzmanlık gerektirir. Ehil eller tarafından yapılmazsa alınan kökler zarar gördüğü için saç ekimi başarısız olacaktır. Bu aşamada saç kökleri tek tek hazırlanır ama yuvalarından çıkarılmaz. Bu yüzden saç köklerinin besleyici damar bağlantıları devam etmektedir. Saç köklerinin alım işlemi bittiğinde hepsi aynı anda toplanır ve nemli steril cam kaplara toplanır. Her bir kap genellikle 250-300 saç kökü içerir. Bu sayede saç kökleri sadece ekim süresi döneminde vücut dışında tutulmuş ve saç köklerinin beslenmesi bozulmamış olur.

İkinci aşama saç ekim işlemidir. Bu aşamada en önemli nokta doğal bir saç çizgisinin belirlenmesidir. Bu konuda saç ekimi yapacak ekibin önerileri ve kişinin beklentisine göre ortak bir saç çizgisi belirlenir. Bu alan yine lokal anestezi ile uyuşturulur. İşlem sırasında yine bir miktar yangı oluşur. Ancak sonrasında saç ekim süresince hiç ağrı olmaz. İkinci aşama kişi için daha rahattır. Çünkü rahat bir koltukta ekip ile sohbet edip televizyon seyretme olanağı bulur. Molalarda ikram ve dinlenme daha fazladır. Ekim yapılacak bölge uyuşturulduktan sonra serum ile bir miktar şişirilir. Amaç saç ekim yapılacak bölgeyi genişletip daha sık kanal açmaktır. Açılacak kanallar ekim yapılacak bölgedeki orijinal saçlara paralel olacak şekilde dizayn edilir. Ekim yapılan saçların çıkış yönü ve eğimleri orijinal saçlara benzemelidir. Bu yüzden saç ekim işlemi deneyimli hemşirelerce gerçekleştirilmelidir.

Saç ekim işlemi yapılan bölge operasyon bitince antibiyotikli bir serum sürülerek açık bırakılır. Saç alınan bölge ise bir bandaj ile kapatılır ve alına uzanan bir sargı uygulanır. Amaç ekim yapılacak bölgede oluşacak şişliği azaltmaktır. Ağrı kesici ve koruyucu amaçlı antibiyotikli tabletler önerilir.